Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládežiNové

Spravují:

deddek,
ondradvorak,
Rekcah.ReklamaDiskuze o Hypotéze dvouveličinového vesmíru,

Mařenka „pro stejný děj = život miou“ svými hodinkami ukrojí „ve své soustavě, na svém vlastním tempu času“ 33 intervalů, avšak na soustavě mionu na jeho tempu plynutí času svými hodinkami, stejné konstrukce, ukrojí jen 2,2 intervalů. - - A tak vysvětli kde je chyba ? ))

Chyba není nikde, protože přesně takhle to je. A přesně takhle to tu já a se mnou všichni ostatní zúčastnění podáváme. A vede to nevyhnutelně k tomu, že během děje Mařenka ve své soustavě (tedy na Zemi) zestárne o 33 mikrosekund, zatímco mion ve své soustavě zestárne pouze o 2,2 mikrosekundy. V obou soustavách měřeno stejnými hodinami, tikajícími stejnou frekvencí.

A tedy - a snad už naposledy: t(na Zemi) = t'(na mionu)*gama

deddek opoziční myšlení má smysl  Kosmologie, astrofyzika, HDV
Nicmene jeden peron je jiste jen jedna soustava a vsechna ta telesa v pohybu pozorovem se nachazeji primo na nem. At uz je tedy pootocen jakkoliv, jak tim primel ony dva kousky cesia tikat ODLISNE? Jakého jste náboženství, buddhismus ? Ano, jeden peron bude ztotožněn s jednou soustavou souřadnou x,y,z která má počátek na peroně, ale osy soustavy vedou přes celý vesmír až „na konec“, ano, ale kde jste sebral, že „na něm“, na tomto peróně se sejdou všechna tělesa vesmíru, co tam jsou v pohybu vůči „stojícímu perónu“ ??... to hlásá ten buddhismus ? A dál navíc : kde jste sebral myšlenku, že „by bylo některé těleso (ze všech z vesmíru) na peróně pootočeno“ ??? A podruhé navíc : jak Vás napadlo, že jedno t miliardy těles na peróně, pootočené, přimělo jakési „ony dva kousky“ cézia tikat odlišně“ ????

(( celou dlouhou dobu diskuse na toto téma zde říkám a „vnucuji“ posluchačstvu, že libovolné cézium v libovolné soustavě tiká stejným tempem, tedy i v soustavě v pohybu ( véé se blíží céé ) kde sice i čas jde stejným tempem jako v soustavě peronu (v klidu) ale….ale…ale Pozorovatel-Maruška z peronu P O Z O R U J E !!! (vyhodnocuje svými hodinkami), že čas na raketě běží pomaleji, je dilatovaný…protože … Mařenka „pro stejný děj = život miou“ svými hodinkami ukrojí „ve své soustavě, na svém vlastním tempu času“ 33 intervalů, avšak na soustavě mionu na jeho tempu plynutí času svými hodinkami, stejné konstrukce, ukrojí jen 2,2 intervalů. - - A tak vysvětli kde je chyba ? ))

Edemski 2.prosince 2020 16:12:15
Teď už jen jestli je to 6,79 let nebo 6,79 dilatolet :-)

I když popravdě řečeno, nemám tušení, co by byl 1 dilatorok, když raketa zrychluje. Neboť zrychlení dělá každou další "femtosekundu" dilatofemtosekundou :-)
Ať tak či onak, dilatominuta nemusí mít 60 dilatosekund, dilatohodina nemusí mít 60 dilatominut, ...
To je vůkol zajímavý koncept ta dilatojednotka.

Ale možná nám to pan "inženýr" vysvětlí. Pomocí pootáčení soustav, ofkóz. Ne pomocí integrálu, ofkóz.

Krindy2.prosince 2020 7:53:32
6,79 let, sem si to musel spočítat, neb jsem měl v hlavě roky 4, nevím proč :)
deddek opoziční myšlení má smysl  Kosmologie, astrofyzika, HDV
Je mi líto : neumím stručné odpovědi.
Ano, to je presne ono, takhle si predstavuji zjednoduseni. Tady rozumim i tomu podlozeni a pootoceni.

Nicmene jeden peron je jiste jen jedna soustava a vsechna ta telesa v pohybu pozorovem se nachazeji primo na nem. At uz je tedy pootocen jakkoliv, jak tim primel ony dva kousky cesia tikat ODLISNE?

Pevne verim, ze podobne strucna a exaktni odpoved by mi jiz beze zbytku osvetlila i tento posledni detail. Diky.
Už jen v klasické Newtonovské fyzice platí, že v = a * t. Kde je zde nějaká nespojitost? Zrychlení (a) může být konstantní, nemusí se vůbec měnit, a přesto rychlost pohybu poroste spojitě.

Pro relativistické rychlosti je to malinko komplikovanější, ale zase ne tak moc, abychom to nedokázali spočítat.

Jednoduchým výpočtem, který Vám určitě nebude zatěžko provést, lze zjistit, že raketa, která bude zrychlovat s příjemným a konstatním zrychlením a = g, dosáhne rychlosti 0,99c za necelých 7 let. Nic nespojitého, žádná sekvence, kterou jste naznačil dříve:

musíte „skákat“ nespojitě z v(1) = 0,00001c na v(2) = 0,020.c, pak na v(3) = 0,07.c , pak na v(4) = 0,3.c ….a na v(170) = 0,5.c ….a na v( 15758) = 0,8.c…atd. Intervaly pohybu s „v“ se střídají s intervaly, kde panuje zrychlení „a“… čili „a(1)….a(2) …a(3)….atd. až a(n)“ ( jinak se raketa nikdy na véé se blíží céé nedostane. )

Tohle je prostá fyzika, pane "inženýre", není potřeba vymýšlet nějaké krkolomné zhovadilosti.

deddek opoziční myšlení má smysl  Kosmologie, astrofyzika, HDV
Vaše presentace (nevyžadovaná) splňuje kritéria hulváta : a) vnucuje se, b) reaguje na řeč která mu nebyla určena, c) nereaguje na výzvy aby reagoval na to k čemu vyzván byl, několikrát, d) vědecké zhodnocení všeho je natolik vědecké, že se nehodí do tohoto klubu, tak odbornému hodnocení tu nemáme vzdělání.. Odejděte.
deddek opoziční myšlení má smysl  Kosmologie, astrofyzika, HDV
Pootáčí se soustava souřadná x,y,z t1,t2,t3 ( podložená čp dimenzemi ) toho tělesa v pohybu pozorového (( Vše ostatní jste si zakázal do mého popisu )).

:-)

Fascinujici, diky, jenomze s Vasi pedagogickou vstricnosti se ponekud vytratilo ono z me strany tolik kyzene zjednoduseni.

STR, vee se blizi cee, abstrakce, dilatace, nespojitost, pasovane soustavy, intervaly, ekvivalence, rychlost, kriveni, gravitace, znasilneni, pan Lorenc, casoprostor, osy, galaxie, fotony, drahy, zrcatka, delty agamy, horisonty, kvazary, cerne diry, rude posuvy.
To vypada na chlup jako muj explicitni seznam temat, u nejz jsem Vas vyslovne prosil o jejich vynechani. Vzdyt taky k cemu by asi tak mohl byt nezbytny kvasar pro dve deti na peronu, to asi sam uznate.

Vidim take sice uzasnou, lec pro me zcela neuchopitelnou prehrsel odbornych cisel, rovnic a dukazu, jiz jsem se prave chtel vyhnout. Jejim vynechanim byste zaroven hezky vzal vitr z plachet vsem tem plivajicim Krindum, kteri jinak hned podle vystrkuji ruzky.
A co je nejhorsi, nejenze se opet se vetrel ten zhoubny Pozorovatel, ale predevsim Vas Jenicek zase nejak vklouzl do raketovagonu, zatimco ten skutecny se nehnul z peronu, kde obihal Marenku.

Dovolim si Vas tedy jeste poprosit o nikoliv jiz takto zevrubnou a Vas sameho jiste vysilujici stat, ale naopak o kraticky a prosty abstrakt s prihlednutim jak k memu laictvi, tak (a to predevsim) k puvodnimu dotazu, tedy dve ditka + jeden peron + ruzne tikajici cesium.
Co konkretne je zde pootoceno?
STR stojí na postulátu rovnoměrně přímočarého (!) pohybu
Špatně.

ten nikde ve vesmíru neexistuje
Špatně.

musíte „skákat“ nespojitě z v(1) = 0,00001c na v(2) = 0,020.c, pak na v(3) = 0,07.c , pak na v(4) = 0,3.c ….a na v(170) = 0,5.c ….a na v( 15758) = 0,8.c…atd.
Špatně.

intervaly pohybu s „v“ se střídají s intervaly, kde panuje zrychlení „a“… čili „a(1)….a(2) …a(3)….atd. až a(n)“ ( jinak se raketa nikdy na véé se blíží céé nedostane. )
Špatně.

Změna rychlosti stojí na principu křivení dimenzí.
Špatně.

Aby se mohla raketa-vagon s Jeníčkem dostat na pozici véé se blíží céé, musí proběhnout posloupnost stavů v(1) – a(1) – v(2) – a(2) – v(3) – a(3) … v(n) – a(n)
Špatně.

při každém „skoku“ z véé na ááá se zakřiví (trošku) trajektorie letu toho vagonu-rakety s Jeníčkem
Špatně.

Dál už nemám sílu pokračovat, ale je to stejný pattern až do konce. Totálně vyfantazírovaná "fyzika".

deddek opoziční myšlení má smysl  Kosmologie, astrofyzika, HDV
1.prosince 2020 11:22:33 Tohle je experimentalne potvrzena fysikalni realita. Kde presne tady vidite ono pootoceni soustavy? Dekuji predem. Pane, já Vám to vysvětlím takto : STR stojí na postulátu rovnoměrně přímočarého (!) pohybu ( ..ten nikde ve vesmíru neexistuje, je to jen abstrakce ) a to s véé rychlostí, o které „Pozorovatel ve vlastní soustavě“ ani neví ( a ani nemůže vědět) jaká je…; a chcete-li zjistit jakou dilatací času „trpí“ Jeníček na raketě, musíte přivést raketu z pozice „v klidu“ ( v = 0 ) tj. z pozice soustavy pasované do klidu, do pozice „véé se blíží céé“ a to znamená, že musíte „skákat“ nespojitě z v(1) = 0,00001c na v(2) = 0,020.c, pak na v(3) = 0,07.c , pak na v(4) = 0,3.c ….a na v(170) = 0,5.c ….a na v( 15758) = 0,8.c…atd. Intervaly pohybu s „v“ se střídají s intervaly, kde panuje zrychlení „a“… čili „a(1)….a(2) …a(3)….atd. až a(n)“ ( jinak se raketa nikdy na véé se blíží céé nedostane. ) A tu dobře víme, že platí princip ekvivalence, že „zrychlení je totéž jako gravitace“ a ….a pak dál víme, že gravitace ve své podstatě „je násilníkem“, který zakřivuje časoprostor, tj. 3+3 dimenze toho čp. Změna rychlosti stojí na principu křivení dimenzí. Prostě : Aby se mohla raketa-vagon s Jeníčkem dostat na pozici véé se blíží céé, musí proběhnout posloupnost stavů v(1) – a(1) – v(2) – a(2) – v(3) – a(3) … v(n) – a(n) a při každém „skoku“ z véé na ááá se zakřiví (trošku) trajektorie letu toho vagonu-rakety s Jeníčkem = nastává křivení dimenzí = nastává pootáčení soustav rakety vůči Mařence na peronu. Chápete to už ? A až věda a vědci zjistí, že časoprostor není jen 3+1D, ale 3+3D, pak také ještě zjistí i to, že dilatuje čas jen ve směru pohybu „x“ a…a v osách „y“ a „z“ nedilatuje ( a možná i dilatuje pokud sebe jakožto Pozorovatele nebudeme pasovat do klidu a budeme se chápat jako těleso v galaxii, které má pohyb nejen do tří dimenzí délkových ale i tří dimenzí časových ). Takže pochop, že když dosazuješ do Lorentzova „gama-výrazu“ véé(15758) = 0,91 . c , že dilatace „delta t“ / „t“ nezáleží na tom jak šíííííleně je dlouhá drááááha letu fotonu od zrcátka – jak mě to neustál vnucuje nějaký Krynda – ale záleží na tom véé aby rostlo „delta t“ a především ta dilatace je svou podstatou pootáčením soustavy 3+3D rakety vůči 3+3D soustavě peronu-Marušky…; proto pozorujeme u kvasaru „dilataci“ ( ač tam není ) že kvasar má vůči Zemi pootočenou soustavu nejen délek ale i časů ( možná skoro o 90 stupňů ) a foton, co vyletí z kvasaku, možná neletí „po přímce“ k nám, ale vyletí „an fas“ a cestou k nám se pootáčí jeho trajektorie až když doletí, vyhodnotíme rudý posuv „jakože má kvasar“ dilataci času…atak-nějak Dtto s černou dírou : zdá se nám po vyhodnocení záření že čas na horizontu stojí…jenž on ten foton z horizontu vyletěl „rovnoběžně s naší pozorovatelnou a cestou k nám se zatočí o 90 stupňů
Edemski 30.listopadu 2020 18:31:41

To je úplně jasně a zřetelně rovnoramenný trojúhelník!!

deddek 1.prosince 2020 10:52:48
Proč by Mařenka nemohla změřit dobu trvání děje? Hodinky má.

Úplně zbytečně se rozčilujete. To hlavní je, že jsme se konečně shodli na tom, co Vám tu už přes 2 měsíce vysvětluji. Mařenka vidí delší dráhu než Jeníček a tudíž Mařenka naměří delší dobu než Jeníček. Tedy během děje Mařenka zestárne více než Jeníček, protože na jejích hodinkách uplyne delší doba než na hodinkách Jeníčkových.

Úplně stejné je to s tím mionem. Mion během letu k Zemi zestárne max. o 2,2 mikrosekundy, ale my zde na Zemi zestárneme o 33 mikrosekund.

Ja si tuhle mistni kvalitni fysikalni debatu pasivne uzivam uz tak dlouho, ze jsou mi nektere me pretrvavajici mezery v chapani az trapne. Pokusim se tedy prispet i svoji trochou hrachu.

Abych mel - jakozto ciry amater - sanci vse pochopit, zkusim si to zjednodusit a vynecham vsechny ty Pozorovatele, soustavy pasovane kamkoliv, kvasary, tempa, ukrajovani, mladnuti, dimenze, etalony, aztecke sekundy, rakety, vagony, koeficienty, trojuhelniky a ostatni zrcadla.
Stejne tak zapomenme na vsechny ty otravne a zhola zbytecne OTR, STR, LGBT a dalsi dilatace, a nakonec i na cas samotny a na veskere jeho mereni predevsim. Tim se cely problem zasadne zprehledni, nebot nam zustane jen J & M + Ce. A peron, samozrejme.

Tedy: J&M stoji OBA na perone, kazdy si udobne zdibec cesia a sleduji jejich dokonale shodny tikot. Pote ze same radosti Jenicek Marenku obehne dokola a ouha, jeho cesium odtikalo o par tiku MENE. Pro sichr Marenku obehne jeste v protismeru, jestli se to nesrovna, ale kdepak - jeho cesiu naopak chybi DALSI tiky.

Tohle je experimentalne potvrzena fysikalni realita. Kde presne tady vidite ono pootoceni soustavy?
Dekuji predem.
deddek opoziční myšlení má smysl  Kosmologie, astrofyzika, HDV
Krindy
1.prosince 2020 8:39:46
externí pozorovatel TextMařenka bude pozorovat (nikoliv měřit, alébrž pozorovat ze své soustavy v klidu )…!!!!!! zřetelně větší dráhu paprsku světelných hodin !!!!!! pohybujícího se objektu – vagonuNení ani jeden Váš výblitek aby neměl nějakou vadu tj. aby jste v něm nelhal, neklamal, nepřevracel, nepřekrucoval, nepodváděl, neintrikoval apod.…tady-zde je kus řeči , mezi vykřičníky, kterou jsem neřekl já

Pozorovat a tudíž i měřit. Opět ono farizejství : kdybych řekl za měsíc 27x že ona „pozoruje“ (vyhodnocuje informaci, anebo si jí dopočítává ) a jednou se ukoktl řekl „měří“, okamžitě si vyberete pro svůj štípanec to slovíčko „měří“, že to, to jsem řekl, jen to. Ne, ona dilataci neměří, ona jí vyhodnocuje anebo vypočítává z matematické předlohy STR…rozhodně Maruška neměří dilataci na horizontu černé díry ani na kvasaru, pouze vyhodnotí informace, které dostane z vesmíru

Není možné, aby měřila něco jiného než pozoruje. To je Vaše koktání že „není možné, aby měřila…bla-bla“..Vy tu ´nařizujete´ že co-ono-to není možné, bla-bla, já nepoužívám výrok že Mařenka naměřila (jen když se ukoktnu)

externí pozorovatel TextMařenka bude pozorovat (nikoliv měřit, alébrž pozorovat ze své soustavy v klidu ) zřetelně větší dráhu paprsku světelných hodin pohybujícího se objektu – vagonu

Pozorovat a tudíž i měřit. Není možné, aby měřila něco jiného než pozoruje.

Zbytek se dá shrnout pod delší dráha, delší doba ;-)

deddek opoziční myšlení má smysl  Kosmologie, astrofyzika, HDV
Jo, zajímavý...ale totožný s mým stále stejným názorem

Výběr z článku + červený kom.

Obrázek 39:
Porovnání dráhy paprsku „světelných hodin“ z pohledu interního Jeníček ve vagoně a externího pozorovatele. Mařenka na peróně, který stojí, v = 0 Modelová situace dvou osob, z nichž interní účastník děje Jeníček se nachází uvnitř pohybujícího se vlaku a externí pozorovatel sleduje celou situaci z perónu, který je pasován do klidu nádražního nástupiště – vede v případě vlaku (s rychlostí pohybu srovnatelnou s rychlostí světla) k tomu, že externí pozorovatel TextMařenka bude pozorovat (nikoliv měřit, alébrž pozorovat ze své soustavy v klidu ) zřetelně větší dráhu paprsku světelných hodin pohybujícího se objektu – vagonu nežli interní účastník Jeníček uvnitř vagónu. Z jednoduché matematiky trojúhelníku (Pythagorova věta) lze snadno určit vztah pro vzájemný poměr délek dráhy obou paprsků. Tento poměr bývá označován jako tzv. Lorentzův faktor: Z pohledu externího pozorovatele což je Mařenka na peroně urazil paprsek světla evidentně delší dráhu, nežli by tvrdil interní účastník Jeníček ve vagonu – dle výšeuvedeného vzorce.

A protože pro obě osoby platí základní vztah mezi dráhou, časem a rychlostí v = s/t (přičemž obě mají na paměti Einsteinův postulát o konstantní rychlosti světla) – delší dráhu (z pohledu externího pozorovatele) proto může světlo urazit jedině za delší čas! Externí pozorovatel Mařenka (interního děje, děje na raketě např. narození až úmrtí jepice) proto pozoruje takový děj zpomaleně – a naměří na svých externích hodinkách nastavených na tempo plynutí pozemního času pozorované události tj. dobu života jepice delší čas nežli interní Jeník účastník! – Resumé : Autor zde neříká ani jednu novinku, ani jedno slovo nové které bych neříkal já sám před týdnem, před měsícem, před mnoha roky, že…že Jeníček na vagonu od zahájení „děje“ =bod „a“ do ukončení děje = bod „b“ nepozoruje nějakou dilataci, sám ve své soustavě se svým tempem plynutí času , stejným jaký má i Mařenka na peroně, Oba na začátku děje evidují stejné tempo plynutí času. Na konci děje Jeníček pozoruje sám ve své vlastní soustavě vagonu stejné tempo stárnutí a tedy žádnou dilataci. A Mařenka na konci děje nepozoruje dilataci sama u sebe na perone, ale pozoruje jí ( tj. dostává informace z letícího objektu s véé se blíží céé ) „v raketě-na raketě !!!“ ze soustavy Janíčka, že jemu se natahuje čas….dostává informace o čase nataženém ve kterém se „natáhl“ i děj = doba = interval života jepice…interval jepice je tu 3x delší a to zjistí Mařenka z údajů „došlých“ z rakety a ona údaje přeměří „svým etalonem“ postaveným na „zdejším tempu plynutí času. Na raketě trvá doba života jepice 3x kratším intervalem pro pozorovatele Jeníčka, doba jepice na raketě koresponduje s dobou života jepice na zemi, ale Mařenka POZORUJE = vyhodnocuje údaje z rakety, že „tam na ní trvá život jepice 3x déle“, tedy že tři pozemské intervaly našeho tempa se vejdou do jednoho intervalu raketového. Z toho principu je tudíž odvozen termín dilatace času, ve smyslu prodloužení času.

deddek opoziční myšlení má smysl  Kosmologie, astrofyzika, HDV
Mion je v pohybu "v každé soustavě" ...nemůžou vědci naměřit jinou dobu života "v klidu" a jinou "v pohybu", v klidu není